Strona główna
Charakterystyka obecnej sytuacji miasta Olecko
Gospodarka
Działania
Sfera społeczna
Analiza SWOT dla miasta Olecko
Nawiązanie do strategicznych dokumentów...
Założenia programu rewitalizacji miasta Olecko
Plan działań na terenie rewitalizowanym
Plan finansowy realizacji rewitalizacji
System wdrażania
Sposoby monitorowania, oceny i komunikacji społecznej

LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI
OBEJMUJĄCY TEREN MIASTA OLECKO JAKO SZANSA NA POPRAWĘ ŻYCIA W OLECKU

"Niniejszy dokument powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego dokumentu ponosi Gmina Olecko i w żadnym razie nie może ona być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej"

.

 Wprowadzenie.

Celem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Olecko jest podniesienie jakości życia mieszkańców oraz podniesienie konkurencyjności miasta w oparciu o działania sprzyjające długofalowemu rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Stanowi on również niezbędny instrument do ubiegania się o pomoc finansową z Unii Europejskiej.
Zidentyfikowanie działań następuje w wyniku przeprowadzenia diagnozy stanu istniejącego terenu objętego programem. Określone w ten sposób potrzeby będą stanowiły podstawę do przyjęcia kierunków rewitalizacji.
Narzędziem podstawowym służącym realizacji przyjętych działań w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Olecko są środki z Funduszy UE rozdysponowywane w ramach różnych programów pomocowych. Podstawowym dokumentem umożliwiającym ubieganie się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji celów Priorytetu 3 "Rozwój Lokalny", Działanie 3.3. - "Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe", Poddziałanie 3.3.1. - "Zdegradowane obszary miejskie", Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) jest Lokalny Program Rewitalizacji.
Zrealizowanie projektów, zawartych w Lokalnym Programie Rewitalizacji, jest również możliwe dzięki innym funduszom pomocowym z Unii Europejskiej niż ZPORR.

Możliwość dofinansowania tego typu projektów dają również:

  • Mechanizm Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego & Norweskiego Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

  • Program transgraniczny INTERREG;

  • Programy Pomocowe zawarte w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013;

  • Nowe Programy Operacyjne, które zaistnieją po roku 2007 np. URBAN II

  • Inne nowe programy operacyjne, które zastąpią po 2007 roku ZPORR.

 Efektem końcowym Programu realizowanego w oparciu o środki pochodzące z Funduszy Europejskich będzie pobudzenie gospodarcze miasta, poprawa bezpieczeństwa ludności, stworzenie nowych miejsc pracy, ograniczenie zjawisk destrukcyjnych w społeczeństwie, czyli rewitalizacja zidentyfikowanych obszarów zdegradowanych. Obszary te natomiast należy zrozumieć jako te części miasta, w których mają miejsce zaległości w działalności remontowo - modernizacyjnej obiektów kubaturowych, zły stan infrastruktury komunalnej, niedostatki w zakresie usług publicznych. O występowaniu obszarów zdegradowanych świadczy między innymi wysokie bezrobocie na danym obszarze oraz występowanie patologii społecznych.
 

Projekty objęte programem powinny uwzględnić:

  1. tworzenie warunków lokalnych i infrastruktury dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, działalności kulturalnej i edukacyjnej, w tym dla podniesienia kwalifikacji mieszkańców terenów zagrożonych. Szczególnie istotne będą projekty mające znaczenie dla rozwoju gospodarczego;

  2. zagospodarowanie pustych przestrzeni w harmonii z otoczeniem;

  3. renowację zabudowy budynków w tym obiektów infrastruktury społecznej;

  4. renowację budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym;

  5. poprawę ruchu kołowego, pieszego i estetyki przestrzeni publicznej;

  6. przebudowę i/lub remonty publicznej infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych;

  7. tworzenie stref bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości.

Należy zwrócić uwagę, że finansowanie w ramach ZPORR nie może dotyczyć mieszkań ani siedzib administracji publicznej. Jednak należy pamiętać, że programy pomocowe, które będą dostępne w Polsce w latach 2007-2013 nie wykluczają możliwości finansowania projektów mieszkaniowych (np. URBAN II).
W skali kraju ZPORR przewiduje przeznaczenie ze środków Unii na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich ok. 100 mln EUR (do 2006 roku), z których udzielane będą dotacje stanowiące nie więcej niż 75% wydatków kwalifikowanych na poziomie działania. Pozostałe 25% wydatków to udział krajowych środków publicznych z budżetu państwa - Minister Gospodarki i Pracy (10% wydatków kwalifikowanych) oraz zgodnie z zasadami ustalanymi przez danego dysponenta części budżetowej (15% środki własne).
Sposób rozliczeń oraz kwalifikowalność kosztów projektów z innych programów pomocowych, które będą dostępne w latach 2007-2013 nie został jeszcze określony.
 

Dotacje przyznawane będą w wyniku konkursów projektów, decydować będzie punktacja przyznawana wg kryteriów merytorycznych, z których najważniejsze to:

  • wpływ projektów na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjność inwestycyjną danego obszaru oraz tworzenie miejsc pracy;

  • trwałość projektu i jego wykonalność instytucjonalna;

  • komplementarność z działaniami realizowanymi dla osób chcących podnieść kwalifikacje, zagrożonych utratą zatrudnienia lub wykluczeniem społecznym;

  • komplementarność z projektami przygotowanymi w ramach SPO "Rozwój zasobów ludzkich" oraz EQUAL i innymi dotyczącymi oddziaływania na sferę gospodarcza i społeczną.
     

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Olecko stanowi kompleksowy dokument, w którego skład wchodzi część analityczna jak i część projektowo-finansowa, która będzie stanowić podstawy do aplikacji o fundusze pomocowe z Unii Europejskiej.

Projekty zawarte w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Olecko odzwierciedlają najpotrzebniejsze projekty inwestycyjne i ze sfery społecznej, które należy zrealizować w celu polepszenia warunków w mieście i zapewnienia mu pozycji konkurencyjnej w stosunku do podobnych ośrodków miejskich w Unii Europejskiej.

Następna strona

 

Strona główna  | Wstęp  | Zasięg  | Działania  | Oczekiwania  | Wdrażanie  | Monitorowanie | Wiadomości  | Linki

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 30 października 2009