Strona główna
Obszar
Zasięg
Działania
Oczekiwania
Wdrażanie
Monitorowanie
Wiadomości
Linki

 Co to jest rewitalizacja?

Rewitalizacja jest to proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych w zdegradowanych dzielnicach przyczyniający się do poprawy jakości życia mieszkańców, przywrócenia ładu przestrzennego,  gospodarczego i odbudowy więzi społecznych.
 

Pojęcie rewitalizacji odnosi się do działań prowadzonych na istniejących przestrzeniach zurbanizowanych. Współczesne rozumienie pojęcia rewitalizacji wymaga kompleksowego ujęcia wielu różnorodnych dziedzin, składających się na funkcjonowanie organizmu miejskiego. Są to między innymi sfery: ekonomiczna, społeczna, ekologiczna, ale również prawna, finansowa i planistyczna. 

Zadań rewitalizacji nie sposób postrzegać wyłącznie w kontekście wypełniania „luki remontowej” (wysokość kwoty potrzebnej na prace remontowe), czy też tylko ochrony dóbr kultury. Kontekst rewitalizacji jest dziś znacznie szerszy i obejmuje złożone problemy środowiskowe i rozwojowe, w tym kwestię rewitalizacji miast ściśle związaną z ideą zrównoważonego i trwałego rozwoju. 

Do działań rewitalizacyjnych zaliczyć należy odbudowę zniszczonych, ale niegdyś żywych obszarów miejskich (np. centrów starych miast), mocno zdekapitalizowanych lub nawet utraconych w wyniku działań wojennych czy też powojennych dewastacji i rozbiórek. Ich odbudowa służy zarówno rewitalizacji tych terenów, jak i całego miasta. W obszarze pojęcia rewitalizacji mieszczą się również działania restrukturyzacji terenów poprzemysłowych i pomilitarnych. 
Dla pełnego rozumienia rewitalizacji należy brać pod uwagę wszystkie jej aspekty: 
- aspekt przestrzenno - urbanistyczny 
- aspekt ekonomiczny 
- aspekt społeczny. 

 Lokalny Program Rewitalizacji

Zjawisko degradacji podstawowych funkcji miast ma poważne konsekwencje dla rynku pracy i możliwości rozwoju całych regionów. Wspólnymi cechami takich obszarów jest m.in. utrzymujące się długotrwałe bezrobocie, niskie dochody, w których znaczną część stanowi
pomoc socjalna, niski poziom wykształcenia ludności, patologie społeczne.
Przedmiotem niniejszej analizy jest opracowanie „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Olecko w obrębie Placu Wolności i przyległych do niego nieruchomości".
Plac Wolności położony w centrum miasta Olecka, który jest przedmiotem niniejszego opracowania, posiada wszelkie znamiona obszaru niedoinwestowanego, borykającego się z wieloma problemami natury gospodarczej i społecznej. W celu przywrócenia dawnej świetności oraz zapewnienia rozwoju centrum miasta, władze miasta postanowiły opracować kompleksowe działania techniczne, społeczne i ekonomiczne w postaci Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Olecko.
Przy konstruowaniu dokumentów strategicznych tego typu należy pamiętać, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, które można powielić dla wszystkich rodzajów projektów z zakresu rewitalizacji. Rozwiązania te zależą w dużej mierze od specyfiki terenu i lokalnych uwarunkowań, a także od rodzaju współpracy partnerów lokalnych.
Niniejszy dokument ma na celu zdiagnozowanie obecnej sytuacji Olecka oraz planów rozwojowych miasta w kontekście działań skierowanych na pozyskanie środków z Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizacje konkretnych projektów i przedsięwzięć w dziedzinie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miasta.
.
.
.
.

 

Wstęp  | Obszar  | Zasięg  | Działania  | Oczekiwania  | Wdrażanie  | Monitorowanie  | Wiadomości  | Linki

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 20 września 2005