Strona główna
Wstęp
Zasięg
Działania
Oczekiwania
Wdrażanie
Wiadomości
  Linki

Lokalny Plan Rewitalizacji jako szansa na poprawę standardów życia w Olecku

.

 Położenie i krótka charakterystyka obszaru.

Miasto i Gmina Olecko leży w środkowo - wschodniej części województwa warmińsko - mazurskiego. Miasto Olecko położone w centrum gminy i będące siedzibą władz jest jednocześnie stolicą powiatu. Obszar graniczy: na północy z Gminą Kowale Oleckie, na zachodzie z Gminą Świętajno, na południu z Gminą Wieliczki i powiatem ełckim, które należą do województwa warmińsko - mazurskiego.

Rysunek l. Położenie Olecka na tle Powiatu Oleckiego

Całkowita powierzchnia gminy Olecko wynosi 266 km , z czego miasto zajmuje 11,4 km2. Użytki rolne stanowią tu 67,6% terenu gminy, w tym grunty orne 48,1 %, sady 0,3 %, łąki i pastwiska 19,2 %, lasy 18,2% natomiast akweny 5,0%. Gminę zamieszkuje 21.300 osób (dane GUS z grudnia 2002 roku), z czego 16.100 osób mieszka w mieście. W skład gminy wchodzą 43 miejscowości, zgrupowane w 29 sołectwach.
Gminę przecinaj ą następujące drogi wojewódzkie: Giżycko - Olecko (nr 654), Olecko - Suwałki (nr 653), Gołdap- Olecko- Ełk ( nr 657) oraz Olecko - Raczki (nr 654). Odległości między większymi miastami regionu (Augustów, Ełk, Gołdap, Suwałki) wynoszą średnio 30 km, co sprawia, że Olecko stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania regionu.
W najbliższym sąsiedztwie miasta leży 9 sołectw, w dalszej odległości - 20. Wszystkie tworzą naturalne powiązania wieś-miasto, wzajemnie wykorzystując swoje sąsiedztwo. Powiązania te wynikają z jednej strony z działalności rolniczej i natomiast z drugiej z rynków zbytu. Dla najbliższego otoczenia Olecko stanowi ośrodek handlowo- usługowy, oświatowy (szkolnictwo ponadpodstawowe i wyższe), kulturalno- rozrywkowy oraz administracyjno-finansowy. Tu znajdują się siedziby wszystkich urzędów. Należy także 
wspomnieć, iż w kraju miasto słynie z imprez takich jak Przystanek Olecko oraz Sztama.
Ważnym działem gospodarki omawianego regionu jest rolnictwo. Warunki klimatyczne oraz dobre gleby sprzyjają uprawie zbóż, rzepaku i ziemniaków. Sprzyjają temu również dobre gleby. Odsetek łąk i pastwisk w strukturze użytków rolnych zapewnia możliwość hodowli bydła i trzody chlewnej. Gospodarstwa indywidualne podobnie jak w województwie mają przeciętną powierzchnię 
16,5 ha ( przy średniej krajowej 7,0 ha) i należą do największych w kraju. 
Swobodne korzystanie z dobrodziejstw natury jest jeszcze możliwe wyłącznie dlatego, że na tym obszarze prawie trzecią część zajmują czyste lasy, jeziora i tereny bagienne. Nigdzie w Europie nie ma tylu ptasich gniazd, tylu pięknych, malowniczych widoków i wspaniałych rozlewisk. Pory roku wyznaczają tu przyloty i odloty ptaków, a dni odmierzają poranne brzaski i zachody słońca. 
Zachowanie tego środowiska dla przyszłości wymaga zdecydowanych działań i powszechnego wsparcia.

 

Strona główna  | Wstęp  | Zasięg  | Działania  | Oczekiwania  | Wdrażanie  | Monitorowanie | Wiadomości  | Linki

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 06 stycznia 2009